Vítáme Vás u dalšího z našich článků a dnes přicházíme s tématem, jak je to vlastně s přepravou jízdních kol v metru. Kolik za tuto přepravu platit a v jakému časovému omezení podléhá? Všechny tyto informace pro Vás máma přichystané v dalších řádcích.
Je vůbec možné kola v metru přepravovat?
Máte rádi sport a s tím související jízdu na kole, jenomže se nemůžete dostat úplně všude, kam byste chtěli? Dnes už jde snad vše. Samozřejmě, že je možné, své kolo přepravit i metrem. Pokud budete dostatečně ohleduplní vůči ostatním a budou sníženy přepravní nároky, neměl by být žádný problém. Vyhrazené místo pro cyklisty je poslední plošina každého vagónu, kde mají kola přímo určený prostor. Dokonce je dokázané, že na plošinu je možné naskládat více kol, než je povoleno a stále je spousta místa. Záleží na tom, jak si kola opřete. Je zapotřebí své kolo držet velice pevně, při častém prudkém brzdění. Pozor, přepravovat kolo v metru smí osoba starší 12 let.
Za jakou cenu je kolo možné přepravit?
Budou se mnozí z Vás docela divit a radovat, přeprava kol v metru je totiž zdarma. Nebudete muset platit žádnou přirážku či platit pokutu, pokud Vás někdo s kolem v metru zastihne. Máte plné právo přepravovat kolo zdarma. Nesmíte však kolem projíždět skrz vagóny, to už byste si nějakou tu pokutu vysloužit mohli.
Využití výtahů
Je všeobecně známo, že do obyčejného osobního výtahu se s kolem nesmí. Pokud je ale výtah upraven tak, že se místo naskytne, není problém. To je možné například ve stanicích metra – Skalka, Černý most, Letňany, Pankrác, Prosek, Střížkov, Ládví, Chodov a Háje. Pokud se budete chovat ve výtahu ohleduplně vůči technice a osobám, není problém. To samé platí u výtahů, jež jsou také uzpůsobeny pro přepravu kol, ale pokud je výtah plný, určitě se za každou cenu nemůžete s kolem mačkat mezi cestující.